Salı, Nisan 09, 2013

Acı Şeker- Eskilerden Gelen Mutluluk Sebebi   
   Dini bayramlarımızdan birinin adını bile Şeker Bayramı olarak belirlemişiz. Yeni ev alana ya da yeni bir eve taşınana şeker götürürüz. Peki, kız istemeye de bir kutu şekerle gidilmez mi? Günümüzde şekerin yerini çikolata almaya başladı böyle kutularda ama şeker hala başı çekiyor.
   
   Peki yılanı deliğinden ne çıkarır? 'Tatlı söz' elbette. Tatlı zaman zaman rüyalarımıza bile girer. İşte o zaman üzerinde binbir yorum yapılır. Ama rüyanızda şeker görürseniz fazla yoruma gerek yok. Önünüz ferah, kolay ve rahat bir şekilde para kazanacaksınız demektir. Sevineceksiniz ama sabırsızlanmayın, üç vadeye kadar olacak bu. 
   Hatta şekeri çuvalla görmüşseniz, köşeyi dönmüşsünüz demektir. Cebiniz çok para görecek, çok, çok...

   Çocukluğumuzda okul önlerinde satılan rengarenk macun şekerleri vardı. Bayramlarda el öpüp de harçlıkları cebe indirdiğimizde bayram yerine giderdik. İlk uğranılan yer çoğunlukla pespembe pamuk şeker satan seyyar satıcı olurdu. Ya okul önlüğümüzün akide şekerinden yapış yapış olan sağ cebine ne demeli? Siz hiç ağzınızda koca bir akide şekeriyle öğle uykusuna yatıp da yanağınızın içi buruş buruş halde uyanmadınız mı?
   
   Bütün bunlar çocukluğumun, belleğime kazıyarak kaydetmiş olduğu mutluluk anları. Zaten şeker biraz da çocukluğumuz ve masumiyetimiz değil mi? 


   Şekerin, tadına göre fazlasıyla acı olan öyküsü, birbirinden ilginç hikayeler, denenmiş tarifler ve Deniz Gürsoy’un keyifli anlatımıyla okurlarla buluşmuş. Adı Acı Şeker. Ben biraz geç kaldım edinmekte. Ama şimdi şekerci dükkanı açasım var:) Üstelik sürekli tükettiğim bir gıda hakkında ne kadar bilgisiz olduğumu hissettim. Deyimlerimiz, alışkanlıklarımız, adetlerimiz... Hepsini bir kez daha düşündüm. Bu atasözlerinin, deyimlerin arkasında tarih var, yüzyıllar öncesinin yaşanmışlıkları var.. 

   Okuduktan sonra demek istediğimi anlayacaksınız. Tatlı, mutlu günler ile bağdaşmıştır belleğimizde. Bu yüzden mutsuzken, mutluluğu tatlıda aramamız normal değil mi? Siz de kitaba göz gezdirin mutlaka kendinizden bir şey bulacaksınız. Yarın görüşmek üzere.. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder