Cuma, Ağustos 16, 2013

Kitchen Confidential   Kitchen Confidential; FOX‘un 2005′te yayınlanmış, kahkahasız, 22 dakikalık komedisi. Dizinin mutfağında, Sex and the City başta olmak üzere, Melrose Place ve Beverly Hills, 90210 (Evimiz Hollywood’da) gibi dizilerin de yapımcısı olan Darren Star var. Çok erken iptal olmuş bu şahane diziyi, atlamış olanlar için yeniden gündeme getirelim.


   İlk başta 13 bölüm sipariş edilen dizinin, 4. bölümü yayınlandıktan sonra sadece 3,38 milyon kişi tarafından seyredilince, kanal ipini çekti haliyle. Yayınlanmayan bölümleri de DVD ile birlikte piyasaya sundular. Dizi, New York Times’ın çok satanlarında da listeye girmiş olan ve Anthony Bourdain tarafından yazılan Kitchen Confidential: Adventures in the Culinary Underbelly isimli kitaptan televizyona uyarlandı. Bu kitap, aynı zamanda kitabın yazarı olan ünlü aşçının hayatını bizlere anlatıyor. Ama bence kitabı okumuş bir Anthony sever olarak dizinin, kitaptan uyarlama değil de, esinlenme olduğunu söylemem lazım. Bourdain oldukça rock’n roll bir şey, uyuşturucu, seks, punk rock, hırsızlık bolca yaşanıyor gençliğinde. Bu dizi de daha ziyade “Light rock’n roll bir şef hakkında maceralar” olarak özetlenebilir.


   Dizinin ilk bölümünü kısaca anlatacak olursak…
Kariyerinin zirvesinde olan ünlü aşçı Jack, kendini alkole, uyuşturucuya ve sekse fazla kaptırınca, hayatı bir anda tepetaklak olur. Çalıştığı fiyakalı restoranlardan 4 sene içerisinde düşe düşe gayet vasatın altında bir mekana inen Jack’e, bir gün başarılı bir restoran olan Nolita’dan iş teklifi gelir. Bu teklife balıklama dalan Jack Bourdain’dan, yeni işi için 2 gün içerisinde 300 kişilik bir restoranı hazırlaması istenir. 


   Bulunan tek mutfak çalışanı kendisi olduğu için, bu süre içerisinde kendine bir ekip de oluşturmalıdır. İçinde tatlı şefi, deniz ürünleri uzmanı ve aşçı yardımcısından oluşan bir takım kuran aşçımız, yemek konusunda hemen hemen hiçbir şey bilmeyen çaylak aşçı Jim’i de bu gruba dahil ederek personel alımını bitirir. Aşçıları ve değişik garsonlarıyla birlikte Nolita artık servis vermeye hazır haldedir.


   Dizi bize, mutfakta gelişen 22 dakikalık 13 bölümden oluşan çok harika bir seri sunuyor. Komedi dizisi sevenler (özellikle kahkahasız sitkom) kesin bir şans versin diyorum. Ben aldığımdan beri bu elimdeki 13 bölümü çevirip çevirip yeniden izliyorum. Sadece başrol oyuncusu Bradley Cooper‘ın performansını ve kendisini görmek adına bile seyredilebilir:) Unutmadan, dizi için Türkçe ve İngilizce altyazılarının da mevcut olduğunu söyleyeyim.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder