Perşembe, Şubat 13, 2014

Tekerleme İsminden Köy!


    
   Hayır, harflere gelişigüzel basmadım. Galler'in Anglesey adasındaki bu köye gitmeye karar vermek ismini söylemekten daha kolay.   Gerçekten enteresan. Elbette bu sevimli kasabanın var oluş amacı garip bir isme sahip olmak değil. Aslına bakarsanız insanlar 6000 yıldır bu bölgede yaşıyorlarmış. Tabii yaşıyorlarmış diyorsak fazla büyütmeye gerek yok, örneğin 1563'te 80 kişi yaşıyormuş. 1801'e kadar nüfus o kadar artış göstermiş ki 385 kişiye ulaşmış. Ne zaman ki tren yolu yapılmış, köy bir anda büyümüş, dükkanlar fabrikalar falan açılmış.


   Elbette 1. Dünya Savaşı sonrasında dönen askerler işsizlikten göç edip köyün bu hızlı ilerlemesini biraz yavaşlatmışlarsa da, sonrasında Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch tekrar şaşaalı günlerine dönmüş ve bugün 3040 kişilik mutlu ve muhtemelen dilleri dolanmış nüfusa ev sahipliği yapıyor.

   Anlayabileceğiniz gibi aslında köyün tüm turistik özellikleri köyün isminde toplanmış. Bunun amacı da trenyolu ilk yapıldığında yolcuların burada da durması, etrafı gezmesi ve elbette esnafa para kazandırması. Gerçekten tur planı gibi bir isim koyarak reklamın iyisini yapanları tebrik ediyorum.


   Gelelim bu sıra dışı ismin anlamına…
“Aziz Tsilio’daki kırmızı mağaranın yakınlarında hızla dönen kasırga rüzgarlarının ortasında beyaz ceviz ağaçlarının yer aldığı çukurluktaki Kutsal Meryem kilisesi” :) XIX. yüzyılda burada yaşayan bir ayakkabıcı, köyünün yakınından geçen Londra-Manchester trenlerinin Anglesey yakınında durabilmesi için gerekli olan garın yapımını sağlamak amacıyla bu tekerlemeyi bulmuş.


   Oralara kadar gitmişken Anglesey Markizi'nin konağını görmeden olmaz. Plas Newydd isimli bu güzel yer özellikle bahçeleriyle ünlü.

   Peki, nasıl gidilir? Öncelikle Liverpool'a falan gidin. Sonra tren istasyonuna gidip Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch'a bilet isteyin. Siz bileti isterken mümkünse birisi sizi kameraya çeksin. Sonra o görüntüleri bana yollayın. Sonra trene binin ve aşağıdaki durakta inin. Ben yazarken bile çok eğlendim, siz gezerken ne biçim eğlenirsiniz kim bilir.


   Giddy Aunt's Tea Room çok meşhurmuş. Fotoğrafına baktığımda ise sanki burada Şirinler yaşıyormuş hissine kapıldım! 

    Şemsipaşapasajındasesibüzüşesiceler'de bir yer açsam gelir misiniz?

   Dünyanın daha garip bir yerinde görüşene kadar, bon voyage!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder